Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Shkencëtarët zbulojnë një grup të madh me galaktika të fshehura në univers

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarët kanë zbuluar një grup të madh galaktikash të panjohura më parë.

Zbulimi i madh që mund të ndihmojë në të kuptuarit se si funksionon universi, është arritur falë një teknologjie të re që i lejon ata të shohin edhe më thellë në univers nga sa ishte e mundur më parë.

Zbulimi i cilësuar si një thesar mund të ndihmojë në zgjidhjen e disa prej pyetjeve më të mëdha dhe themelore rreth universit, si misteret e vrimave të zeza supermasive dhe materia e errët.

Shkencëtarët lidhën në rrjet një sërë observatorësh në mbarë botën duke arritur të shohin thellë në univers dhe të zbulojnë këtë popullatë të re galaktikash.

“Kjo është hera e parë që një popullatë kaq e madhe e galaktikave masive konfirmohet gjatë dy miliardë viteve të para të jetës 13,7 miliardë vjeçare të universit”, tha Tao Ëang, nga Universiteti i Tokios.

“Ky konstatim kundërshton modelet aktuale për atë periudhë të evolucionit kozmik dhe do të ndihmojë për të shtuar disa detaje, të cilat kanë munguar deri më tani”.

Më shumë
spot_img
spot_img