Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
30 %
4.1kmh
0 %
Hën
2 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Shkencëtarët të tronditur, kanë zbuluar 100 vrima të zeza brenda galaktikës tonë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarët kanë zbuluar më shumë se 100 vrima të zeza në galaktikën tonë, Rruga e Qumështit.

Vrimat e zeza ndodhen në mes të një grupi yjesh, më shumë se 80,000 vite drite larg nesh. Shkencëtarët thonë se kanë zbuluar tre herë më tepër vrima të zeza nga çfarë ata prisnin.

Gjatë miliarda viteve të ardhshme, yjet do të shuhen duke lënë pas vetëm vrima të zeza.

Shkencëtarët thanë se ky zbulim ndihmon në të kuptuarit të këtij formacioni të mistershëm të yjeve, i njohur si Palomar 5, dhe se si mund të ndryshojë në të ardhmen.

Por gjithashtu ky zbulim mund të na ndihmojë të kuptojmë fatin e grupeve të ngjashme të yjeve brenda galaktikës tonë.

Palomar qëndron në periferi të galaktikës, e quajtur Unaza e Galaktikës, që është e përbërë nga yje të vjetra që qëndrojnë rreth Rrugës së Qumështit.

Më shumë


spot_img

spot_img