Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
21 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shkencëtarët të shqetësuar: Varianti indian i COVID-it mund të përhapet shumë shpejt, transmetueshmëria shkon deri në 60%

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm


Varianti indian i koronavirusit ka shqetësuar shkencëtarët, pasi studimet e fundit thonë se ky variant përhapet shumë shpejt.


Grupi shkencor këshillues i qeverisë britanike për emergjencat (Sage), thotë se ekziston një “mundësi reale” që varianti indian mund të përhapet 50% më shpejt, por vlerësimet që vijnë nga India thonë se transmetueshmëria shkon deri në 60%.

India po përballet me një numër shumë të lartë infektimesh dhe viktimash, pasi më shumë se 24 milionë qytetarë janë infektuar, ndërsa kanë humbur jetën 270.254 persona, duke e renditur shtetin indian të dytin në botë pas SHBA-ve.
Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img