Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
78 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Shkencëtarët paralajmërojnë: Imunizimi duhet të bëhet me ritme të shpejta, në të kundërt do na duhen vaksina të reja

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një studim i fundit i virologëve, epidemiologëve dhe eskpertëve të shëndetsisë ka dalë në përfundimin se botës do t’i duhen vaksina të reja brenda një viti.

Sipas tyre, fushata e imunizimit që nuk po ecën me ritme të shpejta në disa shtete mund të sjellë variante të reja të COVID-it, të cilët mund të nxjerrin “jashtë loje” vaksinat aktuale.

“Derisa të vaksinojmë të gjithë botën, fusha është e hapur për më shumë mutacione të cilat mund t’i rezistojnë vaksinave aktuale e do të kërkojnë modifikim të tyre”, thuhet në studim.

Vaksinimi ka filluar në shumë shtete të botës, por janë edhe disa vende që ende nuk kanë marrë asnjë dozë vaksine. Problem mbetet ende sasia e prodhuar nga kompanitë, të cilat nuk mund të mbulojnë nevojat e shteteve për të bërë imunizim masiv.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img