Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
4.1kmh
75 %
Pre
26 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Shkencëtarët krijojnë ‘akullin e universit’, ja çfarë ndodh në laboratorët sekretë! (FOTO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

cf742f381c5e889773c5821dd3e943ee

Shkencëtarët amerikanë kanë bërë një zbulim të madh i cili për arsye fshehtësie nuk u bë shumë i njohur.

Shkëncëtarët amerikanë kanë kohë që punojnë në fshehtësi pasi nuk duan që zbulimi i tyre të bëhet i njohur nga shkencëtarët rus.

Ata arritën të krijonin ‘akullin e universit’ ose të quajtur ndryshe ‘Kodaikanal’. Bëhet fjalë për një akull jo të ftohtë, por shumë të nxehtë. Ai ka ngjyrë të zezë dhe mund të krijohet në kushtet e presionit, 4 milionë herë më i madh se presioni atmosferik në tokë

Ky akull është një hap më shumë për të kuptuar universin pasi sipërfaqja e shumë planeteve si Urani dhe Neptuni kanë në përbëjen e tyre akullin e universit ose “Kodaikanal”. Duket se universi ende ka shumë për të eksploruar…

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img