Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
4.1kmh
20 %
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
32 °
Mar
35 °
E premte, 18 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shkencëtarët konfuzë, ofrojnë vlerësime të ndryshme se sa vdekjeprurës është koronavirusi i ri kent

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

ad8ebc4846524d881aa6b8d3a3fdf92b

Shkencëtarët janë në konfuzion se sa i vdekjeprurës është varianti i ri i koronavirusit kent.

Kjo pasi, 10 studime arritën në përfundime shumë të ndryshme rreth vdekshmërisë së tij dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se ende nuk kishte parë ndonjë të dhënë bindëse.

Boris Johnson deklaroi ditën e sotme se ky virus mund të jetë 30% më vdekjeprurës se sa versionet e vjetra të koronavirusit.

Njoftimi erdhi pasi 10 studime të paraqitura në SAGE sugjeruan me shumicë dërrmuese se lloji ishte më vdekjeprurës sesa variantet e kaluara. Por ka pikëpyetje mbi gjetjet sepse vlerësimet ndryshonin shumë dhe një studim madje zbuloi se lloji ishte më pak vdekjeprurës se versioni i vjetër.

Shkolla e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër vlerësoi se rreziku i vdekjes nga varianti i ri mund të ishte 1.35 herë më i madh,  Kolegji Imperial në Londër tha se ishte midis 1.29 dhe 1.36 herë, Universiteti Exeter zbuloi se mund të ishte 1.91 dhe Shëndetit Publik Anglia tha se mund të ishte aq i lartë sa 1.6. Por ka pyetje të mëtejshme mbi besueshmërinë e të dhënave sepse hulumtimi u bazua vetëm në disa qindra vdekje.

Shefi i Shëndetit Publik të Anglisë, Dr. Susan Hopkins paralajmëroi njerëzit të lexonin shumë në gjetjet dhe sugjeroi që provat ishin ende të mjegullta.

‘Ka prova nga disa, por jo nga të gjitha burimet e të dhënave që sugjerojnë se varianti i virusit i cili u zbulua për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar mund të çojë në një rrezik më të lartë të vdekjes sesa variantet e tjera. Dëshmitë mbi këtë variant janë ende në dukje dhe po punohet më shumë për të kuptuar plotësisht se si sillet”,- tha ajo.

Patrick Vallance tha në konferencën e sotme se të dhënat e spitalit kishin sugjeruar se varianti i ri mund të rrisë rrezikun e vdekjes për një burrë tek të 60-at nga 1 për qind në 1.3 për qind, por ai pranoi se “provat nuk janë ende të forta”. Duke shtuar konfuzionin, profesori Chris Whitty, tha se ai nuk ishte plotësisht i bindur se lloji ishte më vdekjeprurës

Ky variant tashmë është parë në 60 vende, duke përfshirë pjesën më të madhe të Evropës kontinentale, SHBA, Australi, Indi, Kinë dhe Arabinë Saudite, megjithatë asnjë nga ato vende nuk kanë raportuar një shkallë më të lartë të vdekshmërisë nga varianti i ri.

Kit Yates, një biolog matematik në Universitetin e Bath, kritikoi Qeverinë për shkaktimin e konfuzionit dhe panikut në lidhje me variantin. Ai shkroi në Twitter: ‘Me të vërtetë nuk më pëlqen mënyra se si u përhap lajmi për vdekshmërinë e shtuar të B1.1.7 dhe më pas u diskutua në një konferencë shtypi. Ku janë të dhënat? Ne duam të jemi në gjendje ta shqyrtojmë me kujdes dhe të kuptojmë detajet, jo vetëm përmbledhjen.”

OBSH gjithashtu tha se ende nuk kishte parë ndonjë provë bindëse se lloji Kent ishte në të vërtetë më vdekjeprurës se llojet e tjerë të koronavirusit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img