Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shkencëtarët japin njoftimin: Ka ndodhur një shpërthim i madh në Diell, mund të shkaktojë…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Astronomët thonë se në Diell ka ndodhur një shpërthim i madh koronal që nuk është parë prej vitesh.

Dhjetra shpërthime solare janë regjistruar në një zonë të quajtur “AR2824”, të cilat sipas “SolarWeather” mund të shkaktojnë spektakël në Tokë.

Shpërthimi ishte aq energjitik sa që la një gjurmë të fortë në radioteleskopët në mbarë botën, dhe mund të shkaktojë aurora tepër të shndritshme.

Shpërthimet diellore janë ngarkesa elektromagnetike të dritës dhe energjisë në gjatësi valësh të ndryshme që arrijnë në Tokë brenda pak minutash.

Këto fenomene mund të shkaktojnë stuhi gjeomagnetike të cilat prodhojnë aurorat kryesisht në hemisferat e planetit.

Por Qendra e Parashikimit të Motit Hapësinor thotë se aurora borealis, pas këtij shpërthimi mund të jetë e dukshme deri në jug të Çikagos duke filluar nga e marta në mbrëmje dhe duke vazhduar deri të mërkurën.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img