Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Shkencëtarët gjejnë “grimca kozmike” në brendësi të Piramidave

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ekip hulumtuesish nga vende të ndryshme të botës besojnë se me anë të grimcave kozmike të gjendura në brendësi të piramidave do mund të shpjegojnë më shumë rreth ndërtimit të tyre.

Teoritë e reja janë të bazuara mbi hulumtimin e grimcave kozmike të gjetura në brendësi të piramidës Bent, që gjendet rreth 40 kilometra nga Kajroja. Kryetari i Institutit për Mbrojtjen e Trashëgimisë dhe Inovacionit, Mehdi Tayoubi, deklaroi se pajisjet të vendosura muajin e kaluar brenda piramidës, kanë mbledhur grimca radiografike që paraqesin grimca atmosferike të rëna në Tokë.

“Në bazë të këtyre grimcave, shkencëtarët do të kenë qasje në procesin e ndërtimit të piramidave, të cilat janë të mbushura me mistere”, tha Tayoubi. “Kur bëhet fjalë për ndërtimin e piramidave, akoma nuk ka një teori 100 për qind të sigurt dhe të vërtetuar. Gjithçka bazohet në teori dhe hipoteza”, shtoi ai. Piramida Bent, në Dahshur, afër Kajros, është e vetmja që paraqet tentativën e parë për të ndërtuar një piramidë të lëmueshme.

Teoritë e reja janë të bazuara mbi hulumtimin e grimcave kozmike të gjetura në brendësi të piramidës Bent, që gjendet rreth 40 kilometra nga Kajroja. Kryetari i Institutit për Mbrojtjen e Trashëgimisë dhe Inovacionit, Mehdi Tayoubi, deklaroi se pajisjet të vendosura muajin e kaluar brenda piramidës, kanë mbledhur grimca radiografike që paraqesin grimca atmosferike të rëna në Tokë. “Në bazë të këtyre grimcave, shkencëtarët do të kenë qasje në procesin e ndërtimit të piramidave, të cilat janë të mbushura me mistere”, shpjegoi Tayoubi.

Më shumë
spot_img
spot_img