Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
86 %
2.1kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
12 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Shkencëtarët e zbulojnë: Ka 3 lloje të koronavirusit, ky është më i rrezikshëm

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ekzistojnë tre lloje kryesore të koronavirusit që infektojnë njerëzit, dhe llojet mund të jenë pushtuese të sistemit imunitar të popullatave në të gjithë botën

Historia gjenetike e koronavirusit u hartua nga 24 dhjetor deri në 4 mars, duke zbuluar tre variante të dallueshme, por të lidhura ngushtë.

Studiuesit nga Universiteti i Kembrixhit zbuluan se virusi që tani shihet në Wuhan, Kinë dhe Azinë Lindore nuk është i vetmi.

Në vend të kësaj lloji tjetër, i njohur si lloji B, rrjedh nga virusi origjinal SARS-CoV-2 i cili u hodh te njerëzit nga lakuriqët përmes kafshws pangolin.

Tipi A është versioni që tani është më i përhapuri në Amerikë dhe Australi.

Një variant tjetër, i quajtur tipi C, zbriti nga tipi B i Wuhan, dhe u përhap në Evropë përmes Singaporit.

Shkencëtarët besojnë se virusi mund të jetë vazhdimisht mutacion kështu duke kapërcyer nivele të ndryshme të rezistencës së sistemit imunitar në popullata të ndryshme.

Metodat e përdorura për të gjurmuar migrimin parahistorik të njerëzve antikë u përshtatën për të ndjekur përhapjen e virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton COVID-19.

Dr Peter Forster, një bashkëpunëtor i Institutit të Kërkimeve Arkeologjike në McDonald në Kembrixh, si dhe Instituti i Edukimit në Vazhdim të Universitetit, i tha MailOnline se ekipi i tij filloi të gjurmonte evolucionin gjenomik të virusit në shkurt, pasi u bë i dukshëm përhapja ndërkombëtare ishte e pashmangshme.

“Shumica e rasteve në Ëuhan janë të tipit B ndërsa një lloj C i rrjedhur më vonë u shfaq dhe u përhap fillimisht përmes Singaporit.”

Tipi A është më i afërti me atë që gjendet në lakuriqë dhe pangolina dhe konsiderohet të jetë rrënja ’e shpërthimit. Ajo u gjet në Ëuhan por nuk ishte varianti më mbizotërues i qytetit.

Tipi A ka dy nën-grupe dhe i pari, i etiketuar si T-alele, ka lidhje thelbësore me Azinë Lindore pasi u gjet tek amerikanët që jetonin në Ëuhan. Sidoqoftë, nën-klasa e dytë e tipit A, e quajtur C-alele, është paksa e ndryshme për shkak të një vargu mutacionesh.

Në studimin, botuar sot në revistën PNAS, studiuesit shkruajnë: ‘Vlen të përmendet që gati gjysma e llojeve në këtë nënklasë, sidoqoftë, gjenden jashtë Azisë Lindore, kryesisht në Shtetet e Bashkuara dhe Australi.’ Studimi kishte qasje në 93 gjenome të tipit B dhe 74 ishin ose në Ëuhan (22), në pjesë të tjera të Kinës Lindore (31) ose në vendet fqinje të Azisë (21).

Sidoqoftë, varianti nuk udhëton përtej rajonit. Tipi B u konstatua se ishte i rehatshëm në sistemin imunitar të njerëzve në Ëuhan dhe nuk kishte nevojë të ndryshonte për tu përshtatur.

‘’Varianti ‘C’ është ‘vajza’ e tipit B dhe është lloji kryesor evropian, që gjendet tek pacientët e hershëm nga Franca, Italia, Suedia dhe Anglia. Tani jemi duke analizuar 1.000 gjenome të tjera SARS-CoV-2 për ta konfirmuar këtë pasi shkalla e mutacionit duket se rritet jashtë Kinës.”

Shkencëtarët argumentojnë se këto metoda mund të ndihmojnë në parashikimin e pikave të nxehta globale në të ardhmen të transmetimit dhe rritjes së sëmundjeve.

Më shumë
spot_img
spot_img