Tirana
light rain
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
2.6kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
18 °
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
13 °
E enjte, 8 Dhjetor, 2022

Shkencëtarët akuzojnë qeverinë e Britanisë: Masat e reja vënë në rrezik jetën e qytetarëve

spot_img

Lajme të ngjashëm

Qindra shkencëtarë kanë akuzuar qeverinë se “rrezikon shumë më shumë jetë seç duhet” për planin e saj për të trajtuar shpërthimin e koronavirusit.

Grupi i ekspertëve nga universitetet në Mbretërinë e Bashkuar argumentojnë në një letër të hapur se “të shkosh për” imunitet të tufës “në këtë pikë nuk duket një mundësi e vlefshme, pasi kjo do ta vendosë kompanitë prodhuese të vaksinave në një nivel edhe më të fortë stresi, duke rrezikuar shumë më shumë jetë sesa duhet”

Shumë nga shkencëtarët janë tërhequr nga matematika sesa nga mjekësia me shumë pak specialistë në kontrollin e infeksionit dhe nuk kanë ekspertë kryesorë në përhapjen e sëmundjes.

Jo të gjithë akademikët që kanë nënshkruar letrën janë shkencëtarë dhe ka gjithashtu një numër studentësh të doktoratës në listën e nënshkruesve.

Nënshkruesit thonë se ata janë gjithashtu “thellësisht të preokupuar” me afatin kohor të planit të propozuar, të shpallur të enjten, i cili “synon të vonojë masat e distancës sociale edhe më tej”.

Qeveria po hedh masa më të forta deri në një kulm të parashikuar në raste për të shmangur të ashtuquajturin “lodhje të sjelljes” – ku njerëzit mund të lodhen nga rregullat e rrepta dhe të ndalojnë zbatimin.

Screenshot_2_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

Më shumë
spot_img
spot_img