Tirana
clear sky
-6.5 ° C
-6.5 °
-6.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Mër
6 °
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
11 °
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Shkëmbimi i të burgosurve SHBA-Rusi, Edi Rama falenderon Presidentin dhe Princin saudit

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri Edi Rama falenderon Presidenti saudit Sheikh Mohamed bin Zayed dhe Princin Mohammed bin Salman, pasi Ministria e Jashtme ka njoftuar se shkëmbimi i të burgosurve mes SHBA dhe Rusisë, është bërë më ndërmjetësimin e tyre.

“UAE, Ministritë e Jashtme saudite njoftuan suksesin e ndërmjetësimit të udhëhequr nga Presidenti Lartësia e tij Sheikh Mohamed bin Zayed dhe Princi Mohammed bin Salman për lirimin dhe shkëmbimin e dy të burgosurve mes SHBA dhe Rusisë”, thuhet në komunikatën e Ministrisë Saudite.

Kjo marrëveshje i referohet shkëmbimit të të burgosurve mes Amerikës dhe Rusisë, për basketbollisten amerikane Brittney Griner me tregtarin famëkeq të armëve Viktor Bout. Rama falenderon dy liderët sauditë për ndërmjetësimin e tyre.

“Thjesht fantastike! Chapeau (Bravo) për të dy këta liderë, të cilët po tregojnë me forcën e shembullit se fuqia e diplomacisë është e pafundme dhe fryma e paqes dhe bashkëpunimit midis kombeve duhet të na udhëheqë gjithmonë edhe kur të gjitha rrugët duken të mbyllura”, shkruan kryeministri Edi Rama.

Lexo edhe: Arrihet marrëveshja SHBA-Rusi, Amerika jep “tregtarin e vdekjes” për basketbollisten Brittney Griner

Më shumë


spot_img

spot_img