Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
48 %
2.6kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

Shkëmbim zjarri në Aeroportin e Kabulit, forcat amerikane i druhen sulmeve të ISIS: “Kërcënimi është real dhe i vazhdueshëm”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mijëra vetë presin ende për t’u evakuuar nga aeroporti i Kabulit. Ndërkohë të hënën herët u njoftua, se në aeroport ka pasur shkëmbime zjarri që çoi në vrasjen e një personi nga forcat e sigurisë.

Nga shkëmbimi i zjarrit mes forcave afgane të sigurisë të hënën në mëngjes, si edhe trupave gjermane dhe amerikane me sulmues të panjohur në aeroportin e Kabulit ka humbur jetën një person nga forcat afgane të sigurisë. Tre të tjerë u plagosën, siç ka njoftuar Bundesëehri. Asnjë nga ushtarët gjermanë nuk është lënduar.

albsig

spring

Sipas të dhënave të ushtrisë gjermane shkëmbimi i zjarrit ka ndodhur në orën 04:15 në portën veriore të aeroportit. Para aeroportit startojnë fluturimet e evakuimit, me të cilat shtetet perëndimore pas marrjes së pushtetit nga talibanët radikalë-islamistë nxjerrin jashtë vendit qytetarët e vet dhe forcat lokale që kanë punuar për ta.

Ambasada gjermane kishte bërë të ditur më parë, se në hyrjet e aeroportit mund të krijohen situata shumë të rrezikshme dhe përplasje me armë. Porta veriore e aeroportit është mbyllur. Ambasada gjermane këshilloi “urgjentisht” forcat lokale dhe qytetarët gjermanë të mos shkojnë në aeroport, shkruan agjencia e lajmeve dpa.

Frika nga një sulm terrorist i IS-it

Qeveria amerikane të dielën kishte shprehur shqetësimin për sulme të mundshme terrori në aeroport apo rrethina të organizuara nga i ashtuquajturi “Shteti Islamik”, IS. “Kërcënimi është real, akut dhe i vazhdueshëm”, bëri të ditur këshilltari i presidentit amerikan për sigurinë, Jake Sullivan në televizionin CNN. Paralajmërimet merren shumë seriozisht. Talibanët miliantë islamistë dhe dega aktive rajonale e të ashtuquajturit “Shteti Islamik” janë të armiqësuara dhe kanë luftuar në të shkuarën kundër njëri-tjetrit.

Ndërkohë Bundesëehri (forcat e armatosura gjermane) ka evakuuar 2700 vetë nga Kabuli, mes tyre 1800 afganë. Në kryeqytetin e Uzbekistanit, Tashkent u ul natën e së hënës një avion me 213 pasagjerë. Vetëm para një jave talibanët radikalë-islamistë morën pushtetin në Kabul. Opozitarët, gazetarët, aktivistët e të drejtave të njeriut dhe forcat lokale që kanë punuar për ndërkombëtarët i tremben fushatave hakmarrëse të talibanëve. /DW

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img