Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
77 %
1.5kmh
0 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
29 °
Sht
30 °
Die
30 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shkeli rregullat anti-COVID duke festuar ditëlindjen me shumë persona, autoritetet nisin hetimet për kryeministren

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

374931ada941c711d50b6dc45c4e83b4

Kryeministrja norvegjeze Erna Solnberg është vënë nën hetim nga autoritetet, pasi theu rregullat anti-COVID duke festuar 60 vjetorin e lindjes në restorant me 13 persona të tjerë.

Organizimet në Norvegji janë të kufizuara në një maksimum prej 10 personash për të parandaluar përhapjen e COVID-19.

Në një postim të gjatë në Facebook, Solberg kërkoi falje për veprimet e saj dhe deklaroi se ajo ishte “shumë e trishtuar për atë që ka ndodhur”.

“Për më shumë se një vit i kam kërkuar secilit prej jush të ndjekë rregullat dhe rekomandimet për mbrojtjen e infeksionit. Për mua si Kryeministre mbetet një përgjegjësi veçanërisht e madhe për të ndjekur rregullat dhe rekomandimet deri në këtë pikë, por tani unë jam ajo që kam bërë gabim”, tha Solberg.

Policia ka nisur gjithashtu një hetim mbi incidentin për të vërtetuar nëse Solberg ka thyer “rregullat lokale ose kombëtare”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img