Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
82 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
29 °
Mër
31 °
Enj
32 °
Pre
26 °
E hënë, 23 Maj, 2022
spot_img

Shkatërrohet rrjeti i trafikut të kokainës në Holandë, bllokohen disa llogari bankare: Paratë e drogës pastroheshin në galeri ari

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Autoritetet në Itali, Spanjë dhe Holandë zhvilluan dje një operacion kundër një rrjeti të madh të trafikut të drogës, i cili dyshohet se përdorte tregtinë e artit në Holandë për të pastruar fitimet e biznesit të tij të paligjshëm.

Eurojust koordinoi dhe mbështeti aksionin, i cili çoi në arrestimin e 24 të dyshuarve. Hetimet për grupin e krimit të organizuar (OCG) nisën në vitin 2019 kur autoritetet italiane zbuluan një rrjet lokal të trafikut të drogës, të drejtuar nga dy pronarë restorantesh milaneze.

Ky hetim çoi në lidhje me një rrjet më të madh trafikantësh, të cilët nuk u takuan kurrë personalisht dhe morën pseudonime bazuar në personazhe të trilluar, duke përdorur mjete komunikimi të koduara.

Falë informacionit nga autoritetet franceze, pas operacioneve të suksesshme – dhe të mbështetura nga Eurojust – EncroChat dhe SkyECC, struktura e OCG-së mund të zbulohej. Rrjeti drejtonte një mori operacionesh të trafikut të drogës në shkallë të gjerë, duke tregtuar kokainë, kanabis dhe ketaminë, me Holandën si një nga qendrat kryesore të tij.

Kokaina dërgohej në portet holandeze nga Amerika Latine dhe transportohej në Itali duke përdorur kamionë me makina me ndarje të fshehura. Për më tepër, OCG ishte e përfshirë në tregtinë e ketaminës nga Lituania, e cila drejtohej gjithashtu përmes Holandës. Spanja përdorej si rrugë tregtare për kontrabandën e kanabisit nga Afrika e Veriut.

Që nga viti 2020, autoritetet si në Holandë ashtu edhe në Itali kanë arritur të kapin sasi të mëdha droge. Disa arrestime të anëtarëve të tjerë të GQQ-së kanë ndodhur tashmë gjatë muajve të fundit, me ditën e aksionit si pikën kulmore të hetimeve të deritanishme.

Gjatë ditës së aksionit, gjithsej 47 vende u kontrolluan, duke përfshirë një galeri arti në Amsterdam. Për më tepër, llogaritë bankare që dyshohet se janë përdorur për qëllime të pastrimit të parave janë ngrirë nga autoritetet në Holandë.

Në total u sekuestruan rreth 150.000 euro cash, si dhe mbi 150 kilogramë lloje të ndryshme të drogave të paligjshme.

Eurojust mbështeti operacionin duke organizuar pesë takime përgatitore koordinuese dhe duke ndihmuar në ekzekutimin e Urdhrave Evropianë të Hetimit dhe Urdhër Arresteve Evropiane. Agjencia mundësoi edhe bashkëpunimin e autoriteteve të ndryshme të përfshira gjatë ditës.

Operacioni u krye dhe u mbështet nga:

  • Itali: Zyra e Prokurorit Publik (PPO) Milano; Policia e Shtetit Milano (Polizia di Stato, Questura di Milano)
  • Spanjë: Policia Kombëtare (Policía Nacional)
  • Holandë: Qendra Ndërkombëtare e Asistencës Ligjore (IRC) Amsterdam; Qendra Kombëtare Koordinuese për Asistencë Ligjore Ndërkombëtare (LIRC); Shërbimi Rajonal i Hetimit (DRR) Policia e Amsterdamit
  • Francë: Juridiksioni i Specializuar Ndërrajonal (JIRS) Lille; Juridiksioni Kombëtar kundër Krimit të Organizuar (JUNALCO) Paris; Gendarmerie Nationale C3N; Policia Gjyqësore Kombëtare (DCPJ)
  • Lituani: Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm; Byroja e Policisë Kriminale Lituaneze
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img