Tirana
clear sky
2.5 ° C
2.5 °
2.5 °
30 %
4.1kmh
0 %
Hën
2 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
10 °
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Shkatërrohet rrjeti i SHQIPTARËVE: 27 të arrestuar në Lucern të Zvicrës, sekuestrohen sasi të mëdha kokaine dhe heroine

spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën 27 persona kanë rënë në prangat e policisë zvicerane pas një aksioni për goditjen e rrjetit të trafikut të drogës, i përbërë nga shqiptarë.

Sipas prokurorisë zvicerane, ky grup kriminal ka qenë aktiv përgjatë vitit 2020 deri në 2021 duke operuar kryesisht në kantonin e Lucernit.

Gjatë aksionit janë sekuestruar në total 14,5 kilogramë kokainë, 8 kilogram heroinë, 3 kilogram marihuanë dhe 30 kilogramë produkte përzierës, njoftoi sot ministria publike e kantonit të Lucernit. Gjithashtu, u sekuestruan rreth 160 mijë franga, me sa duket nga trafiku i drogës. Gjithashtu, u sekuestruan rreth 160 mijë franga, që dyshohet se janë përfituar nga trafiku i drogës.

Droga shitej në të paktën 13 kantone zvicerane dhe tregtia ishte e organizuar në mënyrë profesionale.

Vetëm në kantonin e Lucernit, policia arrestoi pesë burra dhe një grua nga Shqipëria. I pandehuri kryesor rezulton të ketë trafikuar 82 kilogramë kokainë dhe bashkëpunëtori i tij 31 kilogramë.

Autoritetet kantonale të hetimit penal e kryen hetimin në bashkëpunim me Policinë Federale Kriminale dhe Ministrinë Federale të Çështjeve Publike.

Sasia e parave të sekuestruara
Sasia e parave të sekuestruara

 

Më shumë


spot_img

spot_img