Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
44 %
1.5kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shkatërrohet grupi kolumbiano-shqiptar në Amsterdam, kishin laborator kokaine në katin e katërt të pallatit (FOTO)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia e Hollandës zbuloi një laborator droge në një kompleks apartamentesh mbi një qendër të kujdesit ditor në IJburg në Amsterdam muajin e kaluar, konfirmoi Shërbimi i Prokurorisë Publike (OM). Katër të dyshuar që u përpoqën të iknin përmes një ballkoni u arrestuan më pas, dhe një i dyshuar i pestë u kap të hënën. 

Rasti është i pari në Holandë që konfirmohet të jetë i lidhur me një operacion ndërkombëtar që synon të godasë shërbimin e bisedës së koduar AN0M. Objekti që kishin marrë në përdorim u përdor si një fabrikë e përpunimit të kokainës. U gjet në katin e katërt të një ndërtese apartamentesh në lagjen e banimit. 

Policia bastisi ndërtesën dhe kapi katër burra ndërsa përpiqeshin të arratiseshin. Burrat janë midis moshës 24 dhe 53 vjeç. Njëri është nga Amsterdami, dhe të tjerët janë nga vendet e Ekuadorit, Shqipërisë dhe Kolumbisë. Ata kanë qenë në paraburgim që nga arrestimi i tyre më 25 maj. Paraburgimi i tyre u zgjat me 90 ditë të tjera në sallën e gjyqit të Roterdamit këtë javë.

Brenda banesës, policia gjeti gjashtë kilogramë kokainë bazë në dollapët e kuzhinës dhe 13 kilogramë klorhidrat kokaine në kova të ndryshme përzierjeje. Kishte gjithashtu 360 litra kimikate, pajisje dhe mjete të përdorura për përpunimin e kokainës, tha OM. Gjithashtu u gjetën sende që përdoreshin për të formuar kokainën në blloqe.

drugschemicalien koeban3

Policia vijoi me hetimin i cili çoi në arrestimin e një 27-vjeçari nga Rijswijk të hënën. Shtëpia e tij u kontrollua, si dhe dy shtëpitë e tij në Hagë dhe Honselersdijk. Në të tre vendet gjetën mbi 16.5 kilogram kokainë bazë dhe mbi 2,000 litra kimikate për përpunimin e ilaçeve. U sekuestruan skutera, telefona celularë dhe pajisje të të dhënave dixhitale.

Ky operacion vjen si rezultat i operacionit të madh me 49 të arrestuar në Hollandë, në kuadër të një tjetër operacioni ndërkombëtar që u zhvillua në 16 shtete të botës. Globalisht, kjo rezultoi në mbi 800 arrestime, më shumë se 700 bastisje dhe kërkime, dhe sekuestrim i sasive të mëdha të kokainës, metaleve të kristalit dhe parave të gatshme.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img