Hapësire reklamuese

Aktualitet

Shkatërrohet banda shqiptare në Itali, vodhën në dhjetëra vila

Shkruar nga Newsbomb
Shkatërrohet banda shqiptare në Itali, vodhën në

Policia italiane ka vënë në pranga 4 shqiptarë, të cilit ishin pjesë e një bande të specializuar për vjedhjen e banesave.

Shtetasit shqiptarë të moshave përkatësisht 30, 32, 34 dhe 41 vjeç të gjurmuar brenda shtëpive të ndryshme në Paderno Dugnano (MI), Varedo (MB) dhe Limbiate (MB), dhe akuzohen për vjedhje të kryera në provinca të ndryshme të Lombardisë.

Hetimi filloi me identifikimin e një makine të vjedhur të përdorur nga sindikata kriminale për të udhëtuar në vendet e vjedhjeve dhe më pas për t'u arratisur. Në këtë automjet kriminelët vendosnin targa të klonuara nga makina të tjera dhe aplikonin për të vështirësuar gjurmimin.

Me anë të kamerave dhe përgjimit hetuesit kanë arritur të identifikojnë makina të tjera të përdorura nga grupi kriminal dhe të mbledhin prova në lidhje me përgjegjësinë e shtetasve shqiptarë.

Në bazë të hetimeve, shqiptartët rezultojnë të përfshirë në vjedhjen e 17 banesave, të kryera në periudhën 14-28 tetor të vitit të kaluar, të kryera me teknikën e ngjitjes ose duke u ulur nga çatitë për të arritur në banesat që do të grabiten.

Pas kontrolleve janë sekuestruar veshje të veshura gjatë vjedhjeve, mjete të përshtatshme për vjedhje, sharrë rrethore, radio me dy drejtime, pishtarë, çelësa makinash, para të gatshme, stoli dhe ora me origjinë të vjedhur.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese