Tirana
scattered clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.1kmh
40 %
Mër
7 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Shkatërrohet banda e grabitësve të argjendarive, arrestohen 3 shqiptarë (EMRAT)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b3b8b9acc50208c7601fcc038f00a9fa

Tre shqiptarë dhe një shtetas italian janë arrestuar nga policia fqinje, pasi akuzohen si grabitës të dy argjendarive në vend. Bëhet fjalë për ngjarjet e 16 qershorit dhe 22 gushtit 2020. Kjo e fundit ndodhi brenda një qendre tregtare.

Mediat italiane bëjnë me dije se shqiptarët e arrestuar janë Klejdo Islamaj, 27 vjeç, Arber Budani dhe Gentian Silaj, të dy 24, të tre banues në Guiglia, ndërsa italiani ishte 23-vjeçari me banim në Brindisi, Massimiliano Livera.

Grupi i hajdutëve kishin hyrë në dyqan me maska dhe kapakë në fytyrë, për të dhënë përshtypjen se po respektonin masat anti-covid. Më pas ata nxorrën disa shkopinj dhe kërcënuan shitësit që t’i jepnin bizhuteritë që kapnin vlerën e 65 mijë eurove.

Ndërsa në Stroili, dyqanin e qendrës tregtare grabitja ishte e dhunshme. Të katërt pjesëtarët e grupit kishin hyrë me fytyra të mbuluara, me maska dhe kapakë dhe menjëherë kishin filluar të thyenin xhamat ku mbaheshin sendet e çmuara. Ata arritën të grabisnin bizhuteri që kapnin vlerën e 80 mijë eurove.

Në të dyja ngjarjet autorët kishin përdorur një makinë të vjedhur për të kryer sulmet. Por në përfundim të ngjarjeve ata e kishin braktisur mjetin. Por në të kishin harruar një pllakë floriri, që e kishin vjedhur nga dyqani në Strolli.

Pas vëzhgimit të kamerave të sigurisë së dyqaneve dhe vendeve që dyshohet se ishin vjedhur makinat, karabinierët arritën që të gjejnë ‘vendbanimin’ bandës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img