Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
100 %
2.1kmh
75 %
Mër
16 °
Enj
17 °
Pre
17 °
Sht
16 °
Die
17 °
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Shkarkohet nga posti ministri i Shëndetësisë, nuk menaxhoi situatën pandemike në Rumani

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkarkohet nga detyra ministri i Shëndetësisë në Rumani Vlad Voiculescu.

Lajmi është konfirmuar nga kryeministri i Rumanisë Florin Citu, i cili tha në një deklaratë për mediet se shkarkoi nga posti ministrin Voiculescu, pasi sipas tij nuk menaxhoi siç duhet situatën e pandemisë në vend. 

Sipas medieve të huaja, vendimi i Kryeministrit erdhi menjëherë pasi ministria e Shëndetësisë publikoi në Fletoren Zyrtare një dekret që lehtëson kriteret për zbatimin e karantinës në zonat ku shkalla e infeksionit me koronavirus është e lartë.

Por kryeministri nuk ishte në dijeni të një dekreti të tillë dhe nuk e miratoi atë.

Zëvendës kryeministri Dan Barna është emëruar ministër i përkohshëm i shëndetësisë.

Më shumë
spot_img
spot_img