Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

Shkarkohet komisari që vuri rendin në Berat dhe Shqipëri në trazirat e 1997, kush është Arben Frashëri që nuk justifikon dot banesën e tij

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Sot paradite po kalonte si një lajm rutinë i flasheve informative dhe portaleve. Por nuk duhet të ishte kështu. Arben Frashëri, punonjësi i përkushtuar i shtetit shqiptar, njeriu që ka vënë shumë herë kokën në rrezik, u largua nga detyra e drejtorit të SHCBA Berat – Fier, se nuk justifikonte dot pasurinë.

albsig

spring

Por kush është Arben Frashëri për ata që nuk e kujtojnë karrierën e tij në polici?

Në vitin famëkeq 1997, atëvit kur ndonjë nga anëtarët e komisionit të verifikimit të figurës së policit ndoshta ishte akoma në klas të parë, ai qëndroi në Berat. Komisariati digjej, rrugët kishin rënë në duart e bandave që ecnin të armatosura deri në dhëmbë. Por, kishte një njeri që u organizua, dhe doli përballë. Me forca të pakta, me policë besnikë që kërkonin rikthimin e rendit, dhe kishin me vete popullin.

Arben Frashëri ishte I pari aty. U shpërngul pas Beratit në një zonë shumë të vështirë, në Tropojë. Ishte tropoja e trazuar nga vitet e një lufte të ethshme bandash deri në vitet 2000 e pak më vonë. Arben Frashëri, flinte me kallashnikovin poshtë dyshekut.

Mbaroi ciklin e shërbimeve jashtë Tiranës dhe u kthye në kryeqytet, ku u kujdes të vinte pas hekurave bandat famëkeqe të viteve 2000. Më vonë u angazhua me Gërdecin, ishte në aksionin e marjes së armëve të Gardistëve pas protestës së opozitës me katër të vrarë…

Sot, nuk do të jetë më në shërbim të policisë. Arsyeja? Nuk justifikon dot sesi e ka ndërtuar shtëpinë. Në një vend tjetër, shtëpinë do të duhej t’ia garantonte shteti.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img