Tirana
broken clouds
15.5 ° C
15.5 °
15.5 °
94 %
0.5kmh
75 %
Die
22 °
Hën
20 °
Mar
18 °
Mër
19 °
Enj
18 °
E diel, 24 Tetor, 2021
spot_img

Shkarkimi i Metës, zbardhet LISTA me 55 emrat e deputetëve që firmosën kërkesën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7da376910cd8f365dc75c1b545e8a72e

Zbardhet lista e plotë me emrat e deputetëve të cilët kanë firmosur kërkesën për shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Kreu grupit parlamentar të PS, Taulant Balla bëri me dije se janë 55 deputetë të cilët kanë firmosur për shkarkimin e Metës.

Balla u shpreh se Meta e ka humbur të drejtën të qëndroje në atë zyrë me pëlqimin e tyre. 

‘Natyrisht që ne, socialistët, nuk i përkasim kulturës politike të arbitraritetit dhe dhunimit të ligjit dhe do të ndjekim rigorozisht procedurën e parashikuar në rastin e shkarkimit Presidentit.  Përpara se sa t’i shkojë për votim Kuvendit, shkarkimi i zotit Ilir Meta nga detyra,  do të vlerësohet nga një Komision i Posaçëm Hetimor. Është e qartë që votimi i Kuvendit, në rast se propozimi për shkarkimin do të marre 2/3 e votave te deputeteve, pra 94 vota e lart, do t’i shkojë për vlerësim Gjykatës Kushtetuese. 

Gjykata Kushtetuese ka përgjegjësinë të thotë fjalen e fundit për shkarkimin e kreut të shtetit, pasi bën vlerësimin e arsyeve që e kanë detyruar Kuvendin të hedhë një hap kaq të jashtëzakonshëm’, u shpreh Balla.

Gjatë fjalës së tij ai tha se Meta  nuk ka reflektuar, po ka sulmuar Kuvendin me një gjuhë të padenjë dhe të papranueshme për institucionin e lartë që Presidenti perfaqëson. 

‘Kuvendi natyrisht nuk intimidohet dot kurresesi nga askush, por i kujton zotit Ilir Meta se as ai, as ata qe e braktisen Kuvendin duke djegur mandatet dhe pastaj tentuan ta djegin me flakadanet e deshperimit te tyre, s’kane asgje tjeter ne dore perveç nivelit te dinjitetit te tyre. 

Per sa kohe eshte ende President, zoti Ilir Meta duhet te mos na turperoje te gjitheve,  duke e ulur nivelin e presidences se tij nën kufirin minimal të etikës shtetërore, sa herë hap gojen’, tha Balla.

 

64788234_343477923003702_7732114547930038272_n.jpg

 

64372490_426046208242607_2323633021451763712_n.jpg

 

 

 

64473359_577445902779762_7354466813851205632_n.jpg

64409572_307945983418264_2372441854437228544_n.jpg

64544758_330235054556825_2368641538524708864_n.jpg

64684273_350487815656792_1227291719490338816_n.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img