Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Enj
38 °
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
34 °
Hën
33 °
E enjte, 24 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shkaktoi luftë mes dy princave shqiptarë ku mbetën të vrarë 150 persona, kush është Jerina Dushmani

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2b191b0731afb4da941bc6adb0db4701

Ajo quhet si princesha e ëndrrave që shkaktoi luftë midis princave më të fuqishëm shqiptarë.

Jerina Dushmani ishte princeshë shqiptare, e bija e Lekë Dushmanit.

Bukuria e saj shkaktoi konfliktin në mes princave më të fuqishëm shqiptarë Lekë Dukagjini dhe Lekë Zaharia.

Ajo preferoi Zaharinë, por kjo zgjedhje nuk u pranua nga princi Lekë Dukagjini. Dy princat u përfshinë në një luftim me njëri tjetrin për të fituar Jerinën.

Fatkeqësisht Lekë Dukagjini e vrau Zaharinë. Në dyluftimin midis dy princave shqiptarë mbetën të vrarë 150 vetë dhe shumë të plagosur.

Pas vdekjes së princit Zaharia, Jerina nuk pranoi të martohet me Dukagjinin. Ajo jetoi e mbyllur si murgeshë në ishullin e Sardenjës në Itali duke dhënë amanetin e fundit që eshtrat e saj të sillen pranë varrit të dashurisë së saj të përjetshme, princit Lekë Zaharia.

princ.jpg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img