Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Shitet për 57 milion euro banka e njohur në Shqipëri, ja kush e bleu

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Është finalizuar shitja e Tirana Bank në Shqipëri, degë e bankës greke Piraeus Bank.

albsig

spring

Për 57.3 milion euro, 98.83% të aksioneve të Tirana Bank i janë shitur Grupit Balfin dhe bankës maqedonase Komercijalna Banka, raporton Newsbomb.al.

Sipas njoftimit të Bankës Piraeus, Unicredit veproi si këshilltar ekskluziv financiar i Bankës Piraeus në transaksion. Norton Rose veproi si avokat ligjor ndërkombëtar dhe firma ligjore Boga & Associates si këshilltar ligjor lokal për transaksionin.

Transaksioni është subjekt i procedurave të miratimit rutinë, që përfshijnë miratimet rregullatore nga autoritetet kompetente të Komisionit Europian, Greqisë dhe Shqipërisë dhe Fondit të Stabilitetit Financiar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img