Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
29 %
4.6kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shisnin vaksina me kripë për të mposhtur Covid-19, policia arreston mbi 80 persona

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

47227df907aa1da84f6963eaf26214d2

Mbi 80 persona kanë rënë në prangat e policisë kineze pasi dyshohet se prodhonin dhe shisnin vaksina të rrema të Covid-19. 

Policia shënjestroi grupin e strukturuar kriminal në Pekin, si dhe provincat lindore të Jiangsu dhe Shandong, duke rezultuar në kapjen e disa personave dhe sekuestrimin e rreth 3,000 shiringave të mbushura me kripë.

Sipas raportit, policia ishte në gjendje të identifikonte një numër vendndodhjesh ku prodhoheshin dhe shiteshin barna të falsifikuara. 

Operacioni është pjesë e një përpjekjeje më të gjerë nga Ministria e Sigurisë Publike e Kinës, e cila njoftoi se po çrrënjoste në mënyrë aktive praktikën e paligjshme të ilaçeve dhe mashtrimet nën maskën e vaksinave”.

Grupi thuhet se po bënte fitime të mëdha duke shitur shiringat e mbushura me kripë për çmime të jashtëzakonshme. 

Kina ka miratuar goditjet e zhvilluara nga Sinovac dhe Sinopharm për vaksinimin e saj në mbarë vendin Covid-19, i cili filloi në fillim të janarit. 

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img