Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Shikoni mirë sytë në pasqyrë! Dy simptomat e një problemi serioz fshihen në to, ndërsa shumica nuk dinë si t’i dallojnë ato

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Simptomat e kolesterinës së lartë, e cila mund të jetë një shkaktar për shumë sëmundje, ndonjëherë shfaqen së pari në lëkurën pranë syve.

Një test gjaku dhe një vizitë te mjeku janë të nevojshme për diagnozën e kolesterinës së lartë, por, para kësaj, ka sinjale që mund t’i vëreni vetë që do të paralajmërojnë se keni arsye për t’u shqetësuar.

Ju do t’i vini re disa prej tyre në këmbët tuaja, por dy simptoma do të shfaqen në sytë tuaj ose pranë tyre!

Një fenomen, i quajtur xanthelasma, është i ngjashëm me gunga të vogla të verdha pranë syrit ose hundës.

Këto gunga mund të shfaqen në lëkurën e qepallës ose në zonën midis hundës dhe syve, por që janë një nga simptomat më të zakonshme të kolesterinës së lartë.

Një simptomë tjetër e pazakontë quhet arcus senilis, e cila është kur një “unazë” me një ngjyrë tjetër, zakonisht të kaltër, gri ose të bardhë, formohet rreth irisit të syrit tuaj.

Të dyja këto simptoma të pazakonta shkaktojnë depozita të kolesterolit në inde të caktuara, kështu që nëse i vini re ato, shkoni te mjeku.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img