Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

SHIFRAT TRONDITËSE/ Mbi 281 mijë njerëz hiqen nga puna në vendet e Europës, COVID godet edhe kompanitë më të mëdha (BILANCI I DETAJUAR)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Pandemia e koronavirusit ka ndryshuar rrënjësisht stilin e jetesës, duke ndikuar edhe në rritjen e papunësisë në gjithë botën.

albsig

spring

Sipas statistikave, rreth 281,000 njerëz në Bashkimin Evropian humbën punën e tyre në qershor. 

Sipas Eurostat, niveli i papunësisë i BE-së arriti në 7.1% deri në qershor, raporton newsbomb.al.

Zona e euros, e cila përfshin 19 vende me monedhën e zakonshme, është më e goditur me një shkallë papunësie  prej 7.8% në qershor.

Ndërsa skemat e punës (duke i lënë punëtorët me pushime të përkohshme dhe qeveria paguan një përqindje të pagave të tyre) në të gjithë Evropën po i jep një dorë  punëtorëve, duke qënë kështu një nga  mburojat e ndikimit ekonomik nga  COVID-19.

Ja disa prej kompanive në Evropë që po bëjnë  shkurtime të vendeve të punës për shkak të  COVID-19:

Marks dhe Spencer (7,000 vende pune)

Kompania, Marks dhe Spencer zbuloi propozimet më 18 gusht që do të afroheshin 7,000 vende pune.

Shitësi me pakicë britanike tha se shkurtimet e vendeve të punës, të cilat do të ndikojnë në menaxhimin qendror dhe rajonal, si dhe stafin e dyqaneve,  do të kryhen gjatë tre muajve të ardhshëm. Ai shtoi megjithatë se një numër i vendeve të reja të punës do të krijohen në përmes aplikimeve  në internet.

British Petroleum (10,000 vënde pune)

Gjigandi britanik i naftës, BP njoftoi planet për shkurtimin e 10,000 vendeve të punës në 8 qershor për shkak të krizës koronavirus, e cila ka zvogëluar kërkesën globale për naftë dhe nga ana tjetër çmimet e saj.

Centrica (5,000 vende pune)

Ndërmarrja e energjisë, Centrica njoftoi në qershor një “ristrukturim të rëndësishëm” të modelit të saj të biznesit “i dizajnuar për të krijuar një Grup më të thjeshtë dhe më të dobët”.

Pjesa më e madhe e ristrukturimit do të bëhet në gjysmën e dytë të vitit 2020.

Rolls Royce (9,000 vende pune)

Prodhuesi i motorit jetësor, Rolls Royce, me qendër në Mbretërinë e Bashkuar tha se ndikimi i pandemisë në industrinë e aviacionit e kishte detyruar kompaninë në “vendime të vështira për të parë biznesin përmes kësaj kohe të vështirë”.

Mbi një e gjashta e 52,000 fuqi punëtore të fortë globale të kompanisë do të shkurtohet si pjesë e “riorganizimit të madh” të saj.

Pret A Manger (30 dyqane)

Kompania e sanduiçëve, Pret A Manger është ndikuar shumë nga COVID-19 për sa i përket “fluksit të parave” dhe “kostove të funksionimit”.

Mulberry (25 përqind e forcës së saj të punës)

Mulberry, marka në Mbretërinë e Bashkuar e njohur për mallrat e saj prej lëkure dhe çanta të kushtueshme, tha të hënën se do të shkurtojë 25 përqind të forcës së saj të punës në të gjithë botën.

Edhe moda luksoze nuk mund të bëjë një pushim nga koronavirus dhe ka zgjedhur të shkurtojë 25% të forcës së saj punëtore.

Dining Casual Group – Bella Italia, Café Rouge, Las Iguanas (1,900 vende pune)

Pronari i zinxhirit të restoranteve ka rënë në administrim, duke njoftuar një humbje të menjëhershme të 1.900 të forcës së tij të punës. Të paktën 91 restorante do të qëndrojnë të mbyllura.

Swissport (4,556 vende pune)

Ndërmarrja e shërbimeve të aviacionit,  Swissport ka thënë  se  mund të shkurtojë 4556 vende pune në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, duke u bërë viktima e fundit e pandemisë së koronavirusit ndërsa vazhdon të shkatërrojë industrinë e linjave ajrore.

British Airways (deri në 12,000 vende pune)

Kompania ajrore, British Airways njoftoi në fund të muajit Prill se do të shkurtojë deri në 12,000 vende pune nga fuqia e saj e punës prej 42,000 personash për shkak të ndikimit shkatërrues të koronavirusit në industrinë e udhëtimeve. /newsbomb.al

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img