Tirana
clear sky
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
31 %
4.1kmh
0 %
Die
31 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

Shifrat tejet shqetësuese, Greqia shtyn ‘Lock down-in’ në Athinë, ja cilat janë zonat e KUQE

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7eec4e50799de1bcece60ac5db032eb6

Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile dhe Menaxhimit të Krizave, Nikos Hardalias, ka njoftuar sot zgjatjen e masave shtrënguese për Athinën, por edhe për zona të tjera.

Të dhënat shqetësuese epidemiologjike bënë që specialistët e sëmundjeve infektive të sugjerojnë një shtrirje të bllokimit në Atikë. Masat e rrepta kundër përhapjes së koronavirusit zgjaten deri në 8 Mars, siç u njoftua nga Zëvendës Ministri, Nikos Hardalias.

Në të njëjtën kohë, Z. Hardalias përmendi masat që do të zbatohen në Selanik, por edhe në rajone të tjera që hyjnë në zonat “e kuqe” pasi të dhënat epidemiologjike janë përkeqësuar kohët e fundit.

Gjatë njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, u njoftuan gjithashtu zonat që mbeten ose hyjnë në një gjendje bllokimi të rëndë dhe ato që kalojnë në një nivel më të lartë të mbikëqyrjes në hartën epidemiologjike. Njoftime të ngjashme u bënë për zonat që treguan përmirësim dhe bëhen “të verdha”.

Sipas evolucionit të pandemisë në Greqi dhe pas një sugjerimi të komitetit, siç përmendet nga z. Hardalias, niveli i mbikëqyrjes së shtuar (të kuqe) nga nesër (27 shkurt) deri më 8 mars përfshin:

Lefkada, me përjashtim të Meganisi

Thesprotia, me vëmendje të veçantë për Komunën e Igumenicës

Siros

Samos

Bashkia Arta

Komuna e Didymoteicho

Komuna e Lokrës, me një situatë shqetësuese në Malesinë

Komuna e Amfilochia

HERACLION, Kretë

Korint

Në zonën e kuqë mbeten: Kefallinia, Ilia (përveç Komunave të Andritsaina – Krestena dhe Olimpia Antike), Selaniku, Halkidiki, Rethymno, Thassos, Komuna e Agia Larissa, Komuna e Pydna Kolindrou, Komuna e Zitsa, Komuna e Nafplion, Komuna të Nafgramos, Komuna, Komuna e Tebës. Përkundrazi, Komuna e Tempi dhe Komuna e Karpathos po dalin nga niveli i rritjes së rrezikut, Komuna e Mykonos vjen nga “të kuqe të thellë”, dhe shkon në “kuqe”, pas një përmirësimi me të dhënat. Lidhur me Atikën, siç përmendi ai, situata në Pire po shkakton shqetësim, pasi rastet aktive janë rritur. Tabloja është e ngjashme, sipas z. Hardalias, në Sektorin Perëndimor të Athinës.

Më shumë

spot_img
spot_img