Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
28 %
4.1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
42 °
Hën
36 °
E enjte, 29 Korrik, 2021

Shifrat në rënie, por Merkel e frikësuar, zgjat izolimin deri në mars

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e35c68d3cd23dbc267554101d04646a3

Qeveria gjermane ka vendosur që të zgjasë masën e izolimit të pjesshëm deri në 7 mars.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha se numri i të infektuarve ka filluar të shënojë rënie, megjithatë qeveria dhe qytetarët duhet të vijojnë të mbeten vigjilentë.

Rezultati pozitiv është pas më shumë se tre muajsh kufizime të ashpra që përfshijnë mbylljen e restoraneve dhe shumicës së dyqaneve. Ajo e quajti këtë periudhë deri në muajin mars si shumë të rëndësishme për menaxhimin e pandemisë.

Në vendimin e qeverisë gjermane parashihet që shkollat dhe qendrat e kujdesit të jenë të “para që do të hapen gradualisht”, mirëpo që iu është lënë në dorë landeve të vendosur se kur dhe si ta zbatojnë vendimin.

Parukierët mund të rihapen më 1 mars nëse marrin masat e nevojshme higjienike.

Më shumë

spot_img
spot_img