Shifrat në Kosovë: Rritet numri i viktimave, më shumë se 500 raste pozitive në 24 orë (BILANCI)

Publikuar tek: rajon, më 15:10 05-12-2020 Shifrat në Kosovë: Rritet numri i viktimave, më shumë se 500 raste pozitive në 24 orë (BILANCI)

Situata vijon të jetë e rënduar në Kosovë sa i përket pandemisë nga koronaviursi.

Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën nga Covid 14 persona, nga 11 që ishin dje.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bën me dije se gjatë ditës së fundit janë testuar 1.620 persona, prej të cilëve kanë rezultuar pozitivë 560.

Numri total i rasteve pozitive është 42.377 raste nga 151.363 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.087 raste të vdekjes.

E plotë:

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.620 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 560 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 14 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 6 raste (75, 74, 68, 66, 61, 48 vjeç), Ferizaj 2 raste (71, 62 vjeç), Gjakovë 2 raste (76, 60 vjeç), Pejë 2 raste (71, 72 vjeç), Gjilan 1 rast (56 vjeç), Istog 1 rast (64 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 42.377 raste nga 151.363 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.087 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 678 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 27.821 raste, kurse numri i rasteve aktive është 13.469.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 198 raste, Gjilan 54 raste, Mitrovicë 46 raste, Ferizaj 32 raste, Fushë-Kosovë 28 raste, Lipjan 23 raste, Podujevë 21 raste, Drenas 18 raste, Prizren 18 raste, Pejë 17 raste, Gjakovë 15 raste, Kamenicë 13 raste, Viti 11 raste, Vushtrri 11 raste, Obiliq 9 raste, Malishevë 7 raste, Suharekë 7 raste, Istog 5 raste, Klinë 5 raste, Rahovec 5 raste, Shtime 4 raste, Skenderaj 4 raste, Deçan 3 raste, Kaçanik 3 raste, Dragash 1 rast, Kllokot 1 rast, Zubin-Potok 1 rast.

 Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën! Respektoni distancën!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Nuk shkojmë në Bruksel për t’i bërë favore Serbisë’, Hoti: Marrëveshja do përfundojë me njohje reciproke
Trafikonin drogë nga Shqipëria e Turqia për në Greqi, kapet çifti i bashkëshortëve dhe një shqiptar, kishte rol kyç në bandë »
Article Logic
Execution time: 0.013012886047363
array(1) { ["section"]=> string(98) "shifrat-ne-kosove-rritet-numri-i-viktimave-me-shume-se-500-raste-pozitive-ne-24-ore-bilanci-230277" }