Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
7.2kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
34 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
E premte, 23 Korrik, 2021

Shifrat e ulëta të infektimeve në javët e fundit, flet mjeku: Shqipëria del nga “zona e kuqe” e hartës së COVID-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shifrat e ulëta të infektimeve në javët e udnit e kanë nxjerrë Shqipërinë nga “zona e kuqe” në hartën e COVID-19.

Mjeku neurokirug Kita Sallabanda u shpreh se tashmë Shqipëria përfshihet në “zonat e verdha”, që do të thotë se është një vend që ndodhet në një situatë të mesme, por është ende larg shteteve si Australia apo Meksika që janë në “zonën e gjelbër”.

“Shqipëria është në ngjyrë të verdhë, ndërsa pjesa më e madhe e Europës në ngjyrë të kuqe. Është një vend që është që është në situatën e mesme, nuk është si Kina, Australia apo Meksika në listën jeshile, por është situatë pozitive, ndërsa më parë ishte me ngjyrë të kuqe”, tha Sallabanda në Tv Klan.

Sipas mjekut, të dhënat e Bashkimit Europian e nxjerrin Shqipërinë në vendin e dytë në Europë përsa i përket situatës së pandemisë.

“Unë mendoj se Shqipëria është më mirë se vendet e rajonit. Shqipëria nga të dhënat e BE është vendi i dytë në Europë që po e kalon më lehtë dhe po del më lehtësisht nga kjo pandemi”, tha mjeku.

Screenshot 1 7

Më shumë

spot_img
spot_img