Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
51 %
4.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
3 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

SHIFRAT E FUNDIT/ 13 viktima nga COVID-19, shkon në 243 numri i të infektuarve në Shqipëri, 8 në gjendje të rëndë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka shkuar në 13 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri.

Në 24 orët e fundit janë konfirmuar edhe 20 raste të tjera të personave të infektuar, që e ka çuar në 243 numrin e të prekurve nga COVID-19.

8 pacientë janë në gjendje të rëndë, ndërsa Tirana është qyteti me më shumë të infektuar, me 129 raste.

Njoftimi i Ministrisë: 

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 20 raste të reja, shkon në 243 numri i të prekurve

Shkon në 13 numri i viktimave nga COVID-19. Deri tani 52 të shëruar

Në 24 orët e fundit janë testuar 145 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 20 raste të reja me COVID-19.

Deri në këto momente janë testuar 1671 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 243 raste.

Mbrëmjen e kaluar dhe mëngjesin e sotëm kanë ndërruar jetë në spitalin Infektiv një paciente 82-vjeçare nga Tirana dhe një pacient 62 vjeçar nga Durrësi, të konfirmuar me COVID-19, me sëmundje bashkëshoqëruese. 

Shkon në 13 numri i personave që kanë ndërrur jetë nga COVID-19 në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjeve të të ndjerëve.

Ju informojmë se aktualisht, në shërbimin infektiv aktualisht janë 77 të shtruar. 8 prej tyre janë në terapi intensive ndërsa 3 nga këta janë të intubuar. Pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Ndërkohë në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi” kemi një pacient të shtruar.

Lajmi i mirë është që gjatë 24 orëve të fundit kemi 8 pacientë të shëruar duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 52.

Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë, Durrës, Shkodër, Mirditë dhe Korçë, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë                                 129 raste

– Durrës                                26 raste

– Lushnje                             4 raste

– Elbasan                              5 raste

– Fier                                      23 raste

– Kavajë                                4 raste

– Rrogozhinë                      2 raste

– Korçë                                  15 raste

– Vlorë                                  5 raste

– Shkodër                            8 raste

– Lezhë                                 5 raste

– Berat                                  1 rast

– Has                                      2 raste

– Krujë                                  5 raste

-Tropojë                              4 raste

– Pukë                                    3 raste

– Mirditë                                              2 raste

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet edhe një herë me një lutje qytetarëve: Respektoni masat e distancimit social sepse vetëm kështu mund ta përballojmë këtë sfidë! Ministria e Shëndetësisë apelon qytetarët të telefonojnë në numrin 127 të urgjencës kombëtare nëse dyshojnë se kanë shenja të COVID-19.

[iframe width=”100%” height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/lO29EVWrGcE” frameborder=”0″ allow=”accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture” allowfullscreen ]
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img