Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
0kmh
0 %
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
30 °
Mër
28 °
Enj
20 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

SHIFRA TRAGJIKE/ 13 persona humbin jetën për shkak të COVID-19, mbi 100 mijë të infektuar që nga fillimi i pandemisë në vendin tonë

spot_img

Lajme të ngjashëm

59f0d267625c58c435eadad67a5b4ba4

Shifra tragjike janë shënuarë në 24 orët e fundit në vendin tonë, pasi 13 persona kanë humbur jetën për shkak të COVID-19, duke e çuar në 1666 numrin e viktimave që nga fillimi i pandemisë.

Ndërkohë janë regjistruar 1184 raste të reja, me shifrën e të infektuarve që nga fillimi i pandemisë që shkon në 100.246 persona.

Njoftimi i Ministrisë:

Në 24 orët e fundit janë kryer 4013 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 1184 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

482 raste në Tiranë, 72 në Vlorë, 68 në Durrës, 57 në Kuçovë, 55 në Elbasan, 34 në Sarandë, 33 në Kavajë, 31 në Mirditë, 30 në Lushnje, nga 29 raste në Shkodër, Gjirokastër, 28 në Fier, 22 në Tepelenë, nga 19 raste në Krujë, Gjirokastër, nga 15 raste në Lezhë, Malësi e Madhe, 14 në Përmet, nga 13 raste në Kurbin, Bulqizë, 9 në Peqin, nga 8 raste në Korçë, Delvinë, nga 7 raste në Berat, Mat, Pogradec, nga 6 raste në Kamëz, Gramsh, nga 5 raste në Devoll, Libohovë, nga 4 raste në Rrogozhinë, Ura Vajgurore, Prrenjas, Vorë, 3 në Patos, nga 2 raste në Pukë, Tropojë, Divjakë, Dibër, Kolonjë, Shijak, Cerrik, nga 1 rast në Has, Vau i Dejës, Belsh, Skrapar, Poliçan.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 796 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 63,329 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 632 pacientë, 40 në terapi intensive nga të cilët 14 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 13 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 8 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 48-81 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Telefononi në numri unik 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë.

COVID-19 – Statistika (21 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 1184

Të shëruar në 24 orë 796

Të shtruar në spitale 632

Humbje jete në 24 orë 13

Testime ditore 4013

Testime totale 440,490

Raste pozitive 100,246

Raste të shëruara 63,329

Raste Aktive 35,251

Humbje jete 1,666

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 21449

Fier 2888

Durrës 1833

Vlorë 1816

Shkodër 1466

Elbasan 1087

Lezhë 1031

Berat 1017

Korçë 966

Gjirokastër 938

Dibër 382

Kukës 378

Më shumë

spot_img