Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
5.1kmh
75 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

SHIFRA TË LARTA/ Rritet sërish numri i rasteve të reja në 24 orët e fundit, 7 persona humbin jetën nga koronavirusi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

81eb8ccff74a5f18de52038ba42992f0

Edhe në 24 orët e fundit numri i rasteve të reja me koronavirus ka pësuar rritje, pasi 786 persona kanë rezultuar pozitivë në testin e koronavirusit.

Fatkeqësisht 7 persona nuk e kanë fituar betejën me COVID-in, duke e çuar në 1310 numrin e viktimave që nga fillimi i pandemisë.

Njoftimi i Ministrisë:

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shënuar 786 raste të reja me COVID-19 NGA 3513 testime të kryera në total. Ndërkohë kanë humbur jetën 7 pacientë të infektuar, konkretisht 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 53- 83 vjeç.

Janë shëruar 489 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 43,384 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 271 pacientë, 19 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 291 raste në Tiranë, 55 në Vlorë, 39 në Elbasan, 33 në Durrës, 25 në Kavajë, nga 24 raste në Krujë, Fier, 19 në Kurbin, 18 në Lezhë, nga 17 raste në Shkodër, Kukës, Lushnje, nga 14 raste në Kamëz, Mat, nga 13 raste Pogradec, Sarandë, 12 në Dibër, nga 10 raste në Korçë, Berat, Kuçovë, 9 në Shijak, nga 8 raste në Mirditë, Gjirokastër, nga 7 raste në Ura Vajgurore, Divjakë, 6 në Librazhd, nga 5 raste në Tepelenë, Belsh, Gramsh, nga 4 raste në Has, Delvinë, Skrapar, Cerrik, nga 3 raste në Mallakastër, Roskovec, Memaliaj, Kolonjë, Patos, nga 2 raste në Rrogozhinë, Përmet, Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Prrenjas, Vorë, Maliq, Poliçan, nga 1 rast në Tropojë, Bulqizë, Peqin, Klos.

“Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për të mësuar mjekun tuaj të familjes dhe për të kontaktuar me të. Gjithashtu, telefononi në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.”, apelon MSH

COVID-19 – Statistika (23 Janar 2021)

Raste të reja ditore 786

Të shëruar në 24 orë 489

Të shtruar në spitale 271

Humbje jete në 24 orë 7

Testime ditore 3513

Testime totale 331,287

Raste pozitive 71,441

Raste të shëruara 43,384

Raste Aktive 26,747

Humbje jete 1310

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 15654

Fier 1975

Durrës 1502

Shkodër 1341

Elbasan 1113

Vlorë 1049

Lezhë 1000

Korçë 893

Berat 798

Gjirokastër 529

Dibër 486

Kukës 407

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img