Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

SHIFRA ALARMANTE/ Rritet numri i infektimeve në 24 orët e fundit, fatkeqësisht 2 qytetarë nuk ia dalin të fitojnë betejën me COVID-19

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kanë pësuar rritje të ndjeshme shifrat e infektimeve në 24 orët e fundit, pasi 658 qytetarë kanë rezultuar pozitivë në tetsin e koronavirusit.

Fatkeqësisht 2 persona nuk ia kanë dalë të fitojnë betejën me COVID-19, duke e çuar në 2477 numrin e viktimave që nga fillimi i pandemisë.

albsig

spring

Njoftimi i Ministrisë:

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

Muaji Gusht është muaj i hapur i vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 6527 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 658 qytetarë, në këto bashki:

217 raste në Tiranë, 98 në Shkodër, 51 në Vlorë, 38 në Durrës, nga 20 raste në Kavajë, Sarandë, 18 në Lezhë, 17 në Vau i Dejës, nga 16 raste në Krujë, Lushnje, Elbasan, nga 15 raste në Kamëz, Fier, 12 në Gjirokastër, 9 në Malësi e Madhe, nga 7 raste në Mat, Pogradec, Kuçovë, nga 5 raste në Kurbin, Berat, nga 4 raste në Dibër, Roskovec, Tepelenë, Poliçan, nga 3 raste në Kukës, Konispol, Memaliaj, Korçë, nga 2 raste në Tropojë, Rrogozhinë, Divjakë, Mallakastër, Cerrik, Peqin, nga 1 rast në Mirditë, Patos, Selenicë, Himarë, Delvinë, Skrapar, Belsh, Gramsh, Librazhd. 

Aktualisht janë 5129 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 73 pacientë. Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 2 qytetarë: një qytetar 64 vjeç nga Tirana dhe një qytetar 84 vjeç nga Durrësi. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 142 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 131,184 që nga fillimi i epidemisë. 

 Statistika (21 Gusht 2021)

Raste të reja ditore         658

Të shëruar në 24 orë       142

Të shtruar në spitale       73

Humbje jete në 24 orë     2

Testime ditore                 6527

Testime totale             992,232

Raste pozitive             138,790

Raste të shëruara         131,184

Raste Aktive                    5129

Humbje jete                     2,477

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             1977

Shkodër          843

Vlorë               482

Fier                  436

Durrës             305

Elbasan           251

Lezhë              238

Berat               177

Gjirokastër       157

Korçë               106

Kukës              92

Dibër                 65

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img