Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
2.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
39 °
Die
41 °
Hën
40 °
Mar
38 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Shi dhe dëborë, moti i keq mbizotëron nga veriu në jug, përmbyten mijëra hektarë tokë, evakuohen disa familje në Sukth

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

fc63550a83539141ca100c5e3b1302d0

Reshjet e shumta të shiut gjatë ditëve të fundit kanë shkaktuar përmbytje në vend.

Bëhet me dije se nga reshjet intensive në Krujë janë përmbytur tokat në fshatrat Derven, Luz, Bilaj, raporton newsbomb.al. Gjithashtu toka të përmbytura ka edhe në fshatrat Murqinë dhe Mallkuç.

Për shkak të reshjeve ditën djeshme lumi Ishëm doli nga shtrati dhe rreth 5000 hektarë tokë gjenden ende nën ujë.

Mësohet se vijojnë reshjet e dëborës në Dibër në lartësinë mbi 600 mbi nivelin e detit.

Alarmi është dhënë edhe për përroin e Zeranikës në Elbasan, i cili rrezikon të dalë nga shtrati.

Sakaq nga fshatrat e Sukthit janë evakuar mbrëmë 18 persona nga 3 familje që janë sistemuar në kavalishencën në zonën e Plepave.

Më shumë

spot_img
spot_img