Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Shfuqizimi i zgjedhjeve, Celibashi: Meta gaboi, acaroi më shumë konfliktin politik

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Avokati i njohur Ilirjan Celibashi, ka deklaruar se presidenti Meta gaboi me çdekretimin e datës së zgjedhjeve.

albsig

spring

Sipas tij nuk mundet që një krizë politike ta zgjidhësh me një mjet juridik, pasi problem juridik nuk ka.

I ftuar në emisionin ‘Tempora’, Celibashi  theksoi se Meta duke u përpjekur të kontribuonte në zgjidhjen e kësaj krize politike mesa duket e ka acaruar situatën më shumë.

‘Dua ta them me bindje që akti juridik i Presidentit për të zhdekretuar datën e zgjedhjeve është një akt që nuk gjen mbështetje në kushtetutë dhe në kodin zgjedhor, për mendimin tim. Duhet ta pranojmë që presidenti u nis nga një qëllim i mirë. Ai ka dashur të kontribuojë për mirë. Por ajo cka rezultoi pasi ndërmori këtë akt, duket që palët janë më larg dhe konflikti politik nuk erdhi më i zbutur, por edhe më i acaruar. Ne ishim dhe vazhdojmë të jemi në një krizë të rëndë politike dhe Presidenti u përpoq që nëpërmjet një akti juridik, pa i hyrë asaj se si është ky akt, u përpoq që të kontribuonte në zgjidhjen e kësaj krize politike.

Unë mendoj që në llogjikë është e gabuar. Nuk mund të një krizë politike ta zgjidhësh me një mjet juridik, kur nuk kemi pasur një problem juridik’ ka thënë avokati Ilirjan Celibashi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img