Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
87 %
5.7kmh
75 %
Pre
12 °
Sht
13 °
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
8 °
E premte, 3 Dhjetor, 2021
spot_img

Shënohen mbi 5 milionë viktima nga Covid-19 në të gjithë botën që prej shpërthimit të pandemisë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Numri i viktimave si pasojë e infektimit me Covid-19 në botë ka tejkaluar shifrën pesë milionë, në më pak se dy vjet prej shpërthimit të pandemisë.

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Britania e Madhe dhe Brazili, përbëjnë një të tetën e popullsisë në botë, por gati gjysmën e të gjitha vdekjeve nga COVID-19, sëmundja që shkakton koronavirusi.

Vetëm Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar mbi 740,000 jetë të humbura, më shumë se secili komb tjetër.

“Ky është moment përcaktues në jetën tonë”, ka thënë Albert Ko, specialist për sëmundje infektive në Shkollën për Shëndet Publik të Universitetit Yale.

“Çfarë na duhet të bëjmë për të mbrojtur veten, në mënyrë që të mos regjistrojmë edhe pesë milionë?”

Numri i viktimave, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, është i barabartë me popullsitë e kombinuara të Llos Angjellesit dhe San Franciskos.

Në nivel global, koronavirusi tani është shkaktari i tretë që çon në vdekje, pas sulmit në zemër dhe goditjes në tru. Shifrat zyrtare konsiderohen se janë më të ulëta sesa gjendja reale, për shkak të testimeve të kufizuara në disa vende dhe mosraportimit të vdekjeve nëpër spitale, në vendet e varfra.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img