Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
2.1kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
Sht
24 °
E martë, 4 Tetor, 2022

Shenjat paralajmëruese në trupin tuaj që tregojnë për ‘kolesterolin e tepërt’

spot_img

Lajme të ngjashëm

Jo i gjithë kolesteroli është i keq për trupin tuaj, por lloji i njohur si LDL mund t’ju vendosë në një rrezik më të madh për probleme të mëtejshme shëndetësore.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbani nivelet tuaja në kontroll. Monika Wassermann, e cila është drejtoreshë mjekësore në Olio Lusso, ndau shenjat që mund të ndihmojnë në zbulimin e saj.

“Në përgjithësi, nivelet e larta të kolesterolit nuk kanë shenja apo simptoma specifike. Një test gjaku kërkohet për të identifikuar nivelet e larta të kolesterolit”, tha ajo.

Për shkak të mungesës së simptomave, problemi shëndetësor shpesh quhet i heshtur. Për fat të mirë, eksperti renditi shenjat paralajmëruese që mund të ndihmojnë në identifikimin e “kolesterolit të tepërt” në trupin tuaj. Një shenjë treguese mund të shfaqet në këmbë duke u paraqitur si mpirje. Kjo sinjalizon që formimi i pllakave është zhvilluar në arteriet tuaja dhe enët e tjera të gjakut.

Probleme të tjera që sinjalizojnë formimin e pllakës mund të jenë: thonjtë e zbehtë, rastet e goditjes në tru dhe sulmet në zemër .

Shenja të tjera treguese

Dhimbje gjoksi

Ftohtësia ekstreme në pjesën e poshtme të trupit

Frymëmarrje e shpeshtë

Ndjenjat e lodhjes

Rritja e presionit të gjakut.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img