Tirana
light rain
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
3.1kmh
40 %
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
26 °
Mar
22 °
Mër
28 °
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Shembulli Rashford, peticion për të zhdukur urinë në Mbretërinë e Bashkuar

Lajme të ngjashëm

Futbollistit, Marcus Rashford do t’i akordohet Çmimi ‘Qytetari i Manchester’ për ta falenderuar për fushatën e ofrimit të vakteve falas, zhvilluar gjatë muajve të verës për fëmijët e varfër.  

Çmimi vlerëson “kontribut të zakonshëm dhe të jashtëzakonshëm për qytetin”. 

Rashford ndihmoi nxënësit e shkollave me 5 mijë vakte ushqim falas çdo ditë, duke fituar zemrat e të gjithëve.

Për këtë ai ka nisur një peticion për t’i dhënë fund mungesës së ushqimeve në shkolla dhe deri më tani ka marrë më shumë se 990.000 nënshkrime.

Me mbledhjen e firmave të mjaftueshme, peticioni do të dorëzohet në parlamentin anglez ku do të miratojë vendimin për subvencionimin e të gjithë atyre biznese që ndihmojnë në zhdukjen e urisë tek fëmijët anglez edhe gjatë pushimeve të verës.


Më shumë