Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

Bota

Shembet ura pranë Kievit pas bombardimeve ruse

Shkruar nga Newsbomb
Shembet ura pranë Kievit pas bombardimeve ruse

Bombardime të rënda janë raportuar në Irpin, një qytet në pjesën veriperëndimore të Kievit, ku ushtria ruse është përpjekur të depërtojë ditët e fundit.

Sipas BBC një numër i madh civilësh kanë ikur përmes një ure të improvizuar që përshkon një lumë, pasi ura e vjetër është shkatërruar nga sulmet e forcave ruse.

Irpini shtrihet pranë aeroportit të Hostomel, të cilin rusët e sulmuan disa ditë më parë, si dhe pranë autokolonës ruse të automjeteve të blinduara, e cila ka bërë përparim drejt kryeqytetit ukrainas.

Që prej fillimit të pushtimit rus, liderët botërorë i kanë dalë kundër presidentit rus Vladimir Putin, duke i kërkuar që të tërhiqet nga lufta, si dhe e kanë goditur me sanksione të ashpra. Ukraina është në ditën e 10-të të luftës, ndërkohë autoritetet thanë sot se Rusia nuk po respekton armëpushimin në qytete, masë që u vendos në raundin e dytë të bisedimeve mes dy delegacioneve.  

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese