Tirana
clear sky
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
29 %
4.6kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Shembet miniera nga përmbytja, 7 minatorë mbeten të bllokuar brenda galerisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shtatë punëtorë janë bllokuar në një minierë qymyri në veri Meksikës.

Mediet e huaja raportojnë se miniera në qytetin Coahuila u shemb ditën e djeshme, ndërsa brenda galerisë kanë mbetur të bllokuar 7 minatorë.

Sipas hetimeve, shkak për shembjen e minierrës është bërë përmbytja, tha  shefi i departamentit të punës të Coahuila.

Ekipet e kërkim-shpëtimit janë ende në zonë, pasi janë duke kërkuar për minatorët e zhdukur, ndërsa të tjerët janë shëruar dhe aktualisht ndodhen nën kujdesin e mjekëve në spital.

Presidenti i Meksikës Andres Manuel Lopez Obrador tha se ai kishte caktuar personel nga ministritë e sigurisë, punës dhe mbrojtjes civile në zonë për të ndihmuar Gardën Kombëtare dhe ushtrinë.

“Ne jemi duke kërkuar dhe në koordinim me autoritetet komunale dhe shtetërore.Shpresojmë që kërkimi të jetë i favorshëm për familjet dhe për të gjithë”, tha ai përmes një postimi në Twitter.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img