Tirana
few clouds
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
86 %
1kmh
20 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
E diel, 29 Janar, 2023

Shembet akullnaja në Alpet e Zvicrës, humbin jetën dy alpinistë, plagosen 9 të tjerë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një bllok masiv akullnajor është shkëputur në anën zviceriane të malit Grand Combin.

Sipas medieve të huaja, aksidenti i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm, duke lënë të vdekur, të paktën dy alpinistë dhe nëntë të tjerë kanë mbetur të lënduar.

Në mal ishin ngjitur një grup prej 15 alpinistësh,  ku disa prej tyre kanë mundur të evakuohen, ndërsa në operacion janë angazhuar 7 helikopterë dhe rreth dyzet grupe kërkim-shpëtimi.

Policia tha se operacioni i forcave të shpëtimit është ende duke vijuar.

Më shumë


spot_img
spot_img