Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
7.2kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
34 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
E premte, 23 Korrik, 2021

Shefja e ISHP tregon pse u lanë në fuqi masat kufizuese: Një ditë s’do të thotë që na mori lumi. Në mars po futemi me këmbë të mbarë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

686167446f4312c1b04b6463fe65c82a

Ditët e fundit kanë qenë shumë të vështira për vendin tonë, sa i takon situatës së pandemisë së koronavirusit. Shifrat kanë qenë të larta, si ato të rasteve pozitive, por edhe vdekjet në 24 orë.

Ndërkohë në një intervistë për gazetaren Nisida Tufa, drejtoresha e ISHP-së, Albana Fico ka treguar se pse u lanë në fuqi masat kufizuese që ishin vendosur më parë.

Fico u shpreh se një ditë e vetme nuk vendos kapakun që na mori lumi.

“U panë disa indikatorë, qëndrueshmëria e pozitivitetit të mostrës, ulja e numrit të të infektuarve për ditë, qëndrueshmëria e humbjes së jetës në periudha të caktuara. Këto vijnë si pasojë e masave të marra. Ne e ndjekim hap pas hapi situatën. Këto janë vendime shumë të vështira. Humbjet e jetëve na bëjnë të drithërohemi, por një ditë e vetme nuk vendos kapakun që na mori lumi. Kemi më shumë raste të intubuara ndaj po hapim spitalet rajonale për ta përballuar këtë lloj situate, pra që rastet më të lehta të mbahen atje. Na mbetet të vëzhgojmë dhe informojmë publikun”, tha Fico.

Por, a është marsi muaji vendimtar për përhapjen apo frenimin e virusit?

“Do jetë shumë e vështirë ta thuash do jetë marsi apo ishte shkurti. Në këtë javë të shkurtit po shikojmë sikur po hyjmë me këmbë të mbarë në mars”, përfundoi ajo.

Më shumë

spot_img
spot_img