Tirana
light rain
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
65 %
2.1kmh
20 %
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
26 °
Die
25 °
Hën
28 °
E enjte, 8 Qershor, 2023

Shefi i “Tik Tok” del para Kongresit, Chew mohon se Qeveria kineze ka akses në të dhëna, ligjvënësit amerikanë të bindur për të kundërtën

Lajme të ngjashëm

Pretendimet e shefit ekzekutiv të TikTok, Shou Chew, se kompania nuk është një krah i qeverisë kineze, duket se po kalojnë pa u vënë re nga ligjvënësit amerikanë, pasi anëtarë të shumtë të Kongresit kanë ndërprerë dëshminë e shefit ekzekutiv për të thënë se thjesht nuk e besojnë atë.

“Për popullin amerikan që shikon sot, dëgjoni këtë: TikTok është një armë nga Partia Komuniste Kineze për t’ju spiunuar, për të manipuluar atë që shihni dhe për të shfrytëzuar për brezat e ardhshëm,” tha republikani McMorris Rodgers.

Në një replikë me republikanen Anna Eshoo, Chew u përpoq të thoshte se Projekti Teksas i TikTok do të mbronte të dhënat e përdoruesve në SHBA. Ai shtoi: “Unë nuk kam parë asnjë provë që qeveria kineze ka akses në ato të dhëna; ata kurrë nuk na kanë pyetur, ne nuk i kemi ofruar.”

“Më duket absolutisht absurde,” u përgjigj Eshoo.

Shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Chew u pyet disa herë nga kongresmeni Frank Pallone nëse ai mund të angazhohet që të mos mbledhë asnjë të dhënë për shëndetin ose vendndodhjen. “Këto janë të dhëna që mblidhen shpesh nga shumë kompani të tjera në industrinë tonë,” vuri në dukje Chew në përgjigjen e tij.

TikTok ka ngritur barriera teknike dhe organizative që thotë se do t’i mbajë të dhënat e përdoruesve të SHBA-së të sigurta nga aksesi i paautorizuar. Sipas planit, i njohur si Project Texas, qeveria amerikane dhe kompanitë e palëve të treta si Oracle do të kenë gjithashtu një farë mase mbikëqyrjeje mbi praktikat e të dhënave të TikTok.

TikTok është duke punuar në një plan të ngjashëm për Bashkimin Evropian të njohur si Projekti Clover.

Më shumë