Tirana
overcast clouds
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
87 %
2.1kmh
100 %
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
11 °
Hën
10 °
Mar
8 °
E premte, 27 Janar, 2023

Shefi i NATO-s: Rusia nuk po tërheq trupat nga Ukraina, por po ripozicionohen për të sulmuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg  deklaroi sot se ai “pret” veprime shtesë sulmuese ruse që do të “sjellin edhe më shumë vuajtje”.

Duke folur në një konferencë shtypi në Bruksel për Raportin Vjetor 2021 të Sekretarit të Përgjithshëm, Stoltenberg tha se sipas inteligjencës, “njësitë ruse nuk po tërhiqen, por po ripozicionohen. 

Rusia po përpiqet të rigrupohet, të rifurnizohet dhe të përforcojë ofensivën e saj në rajonin e Donbasit. Në të njëjtën kohë, Rusia ruan presionin ndaj Kievit dhe qyteteve të tjera.

“Ne mund të presim veprime shtesë që sjellin edhe më shumë vuajtje”, tha Stoltenberg.

“Ne kemi dëgjuar deklaratat e fundit se Rusia do të zvogëlojë operacionet ushtarake rreth Kievit dhe në Ukrainën veriore. Por Rusia ka gënjyer vazhdimisht për qëllimet e saj, kështu që ne mund ta gjykojmë Rusinë vetëm për veprimet e saj, jo për fjalët e saj”, deklaroi Stoltemberg.

Ai i bëri thirrje Rusisë që t’i japë fund kësaj lufte të pakuptimtë, të tërheqë të gjitha trupat e saj dhe të angazhohet në bisedime me mirëbesim.

Më shumë


spot_img
spot_img