Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
38 %
4.1kmh
0 %
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
Enj
1 °
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Shefi i NATO-s paralajmëron: Lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar sot se lufta në Ukrainë mund të zgjasë me vite.

Edhe pse Rusia tani po përqendron sulmin e saj në Ukrainën lindore, NATO-ja nuk ka parë “asnjë tregues” se qëllimi i presidentit rus Vladimir Putin për të kontrolluar të gjithë vendin ka ndryshuar, tha para gazetarëve, Stoltenberg.

 “Ne nuk kemi parë asnjë tregues se presidenti Putin ka ndryshuar ambicien e tij për të kontrolluar të gjithë Ukrainën dhe gjithashtu për të rishkruar rendin ndërkombëtar, kështu që ne duhet të jemi të përgatitur për një afat të gjatë. Duhet të jemi realistë dhe të kuptojmë se kjo mund të zgjasë për një kohë të gjatë, për shumë muaj apo edhe vite”, u shpreh Jens Stoltenberg.

Më shumë


spot_img

spot_img