Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
61 %
3.1kmh
90 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
8 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Shefi i EULEX: Situata në veri të Kosovës është e qetë, nesër nis zbatimi i marrëveshjes për targat

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Lars-Gunnar Wigemark, shefi i EULEX në Kosovë, us hopreh se situata në veri të vendit është e qetë.

Ai u shpreh se EULEX-i po vazhdon patrullimet e shtuara në veriun e Kosovës së bashku me KFOR-in dhe policinë e Kosovës.

“EULEX-i po vazhdon të patrullojë dhe vëzhgojë situatën në Kosovën veriore së bashku me NATO-n dhe me kërkesë të Policisë së Kosovës. Situata është e qëndrueshme dhe regjimi i ri i afisheve do të nis nga të dyja palët që nga nesër më 4 tetor”, ka shkruar ai në Twitter.

Përgjatë ditës së djeshme, është zbatuar pika e parë e marrëveshjes për targat, e cila kishte të bënte me largimin e protestuesve serbë, si dhe zëvendësimin e Njësitit Special me trupat e KFOR-it në pikat kufitare në veri.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img