Tirana
clear sky
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
88 %
2.1kmh
0 %
Hën
23 °
Mar
23 °
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

SHBA thotë se e ka marrë seriozisht kërcënimin bërthamor të Putinit: Një precedent i rrezikshëm, po e monitorojmë

spot_img

Lajme të ngjashëm

SHBA po i merr “seriozisht” kërcënimet e fshehta të Vladimir Putinit për të përdorur armë bërthamore për të mbrojtur zonat në Ukrainë, tha një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë për BBC.

John Kirby tregoi se SHBA nuk po ndryshonte “qëndrimin e saj strategjik parandalues”, por se zoti Putin foli në mënyrë të papërgjegjshme. Të mërkurën, udhëheqësi rus paralajmëroi se vendi i tij do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin e tij.

“Është një precedent i rrezikshëm që zoti Putin të përdorë këtë lloj retorike në kontekstin e një lufte që ai po e humbet qartë brenda Ukrainës”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Kirby.

“Ne duhet t’i marrim seriozisht këto kërcënime dhe ne e bëjmë… Ne kemi monitoruar, sa më mirë që mundemi, aftësitë e tij bërthamore, mund t’ju them se ne nuk shohim asnjë tregues se ne duhet të ndryshojmë qëndrimin tonë parandalues ​​strategjik, në këtë pikë.”

Ai hodhi poshtë planet për Rusinë për të aneksuar pjesë të tjera të Ukrainës duke thënë se “asgjë më shumë se një dredhi e Vladimir Putin për të provuar të fitojë… përmes politikës dhe çështjeve elektorale, atë që ai nuk mund ta fitojë ushtarakisht”.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img