SHBA tërhiqet nga marrëveshja, inspektimet në centralet bërthamore iraniane duhet të vazhdojnë

Publikuar tek: bota, më 11:04 11-05-2018 SHBA tërhiqet nga marrëveshja, inspektimet në centralet bërthamore iraniane duhet të vazhdojnë Donald Trump

Zyrtarët amerikanë njoftuan sot se Shtëpia e Bardhë kërkon që inspektimi i centraleve bërthamore iraniane të vazhdojë, pavarësisht tëheqjes së SHBA-së nga marëveshja.

“Në presim që Irani të aplikojë Protokollin Shtesë dhe të bashkëpunojë me Agjensinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, mbetet në fuqi ose jo marrëveshja”, theksoi një përgjegjës i lartë qeveritar.

Gjatë një takimi të zhvilluar dje në Indiana, Trump vlerësoi se inspektimet e thella janë të nevojshme.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « HORROR/ Policia gjen 7 të vdekur, mes tyre 4 fëmijë
8 ditë nën tmerrin e ajrit TOKSIK të vullkanit Kilauea, ekspertët japin ALARMIN: Përgatitje për një shpërthim të fortë »
Article Logic
Execution time: 0.011064052581787
array(1) { ["section"]=> string(100) "shba-terhiqet-nga-marreveshja-inspektimet-ne-centralet-berthamore-iraniane-duhet-te-vazhdojne-120362" }