Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
54 %
2.6kmh
0 %
Mar
27 °
Mër
41 °
Enj
41 °
Pre
39 °
Sht
39 °
E martë, 27 Korrik, 2021

SHBA shpreson të prodhojë ilaçe antivirale kundër koronavirusit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Administrata Biden planifikon të investojë miliarda dollarë për prodhimin e barnave antivirale që do të lufrojnë koronavirusin, për t’i bërë ballë edhe viruseve të tjera që rrezikojnë të shkaktojnë pandemi.

Zyrtarët kanë premtuar 3 miliard dollarë për Programin Antiviral për Pandeminë, që synon të mbështesë zhvillimin dhe prodhimin e trajtimeve antivirale për Covid-19 që ulin rrezikshmërinë e sëmundjes së rëndë dhe vdekjes.

Shpresa është se disa trajtime të tilla do të jenë gati në fund të vitit 2021.

“Nëse do të kemi mjekime antivirale të aprovuara nga FDA brenda këtij vitit, kjo do të ishte një arritje e madhe dhe të vazhdueshme kundër koronavirusit,” tha organizata në një deklaratë për media.

Më shumë

spot_img
spot_img